Zapalenie ucha u psa (otitis externa) jest to stan zapalny, dotykający najczęściej zewnętrzny przewód słuchowy. Choroba przebiegająca z silną bolenością zewnętrznego przewodu słuchowego, z możliwością wystąpienia rumienia wewnętrznej strony małżowin usznych. W niektórych przypadkach proces chorobowy może objąć wewnętrzne struktury ucha.
Charakterystycznym objawem, który może zauważyć właściciel to potrząsanie, ocieranie o podłogę głową oraz drapanie w okolicy uszu, które przyczynia się do powstawania strupów, a także wyłysień, obecność wydzieliny. Zdarza się, że pies popiskuje podczas dotykania okolicy głwy, a u niektórych osobników dochodzi nawet do spadku apetytu oraz posmutnienia.
Przyczyny otitis externa może być wiele. Najprostrzym podziałem który stosujemy to czynniki pierwotne lub wtórne.
Do tych pierowotnych należą:
-alergie- w szczególności atopowe zapalnie skóry, do ras predysponowanych w tej kwestii należy West Highland White Terrier, Labrador oraz Golden Retriever, Cocker Spaniel, Maltańczyk czy Owczarek Niemiecki
-choroby pasożytnicze
-choroby autoimmunologiczne
Wtórne to zakażenia bakteryjne i/lub grzybicze.
Leczenie zazwyczaj opiera się na podawaniu preparatów o działaniu miejscowym z antybotykiem, lekiem przeciwzapalnym lub przeciwgrzybiczym w postaci kropli do uszu. W przypadku wystąpienia objawów mogących sugerować problemy związane ze stanem zapalnym w uszach u Waszego Pupila, należy niezwłocznie zgłosić się do przychodni weterynaryjnej, w której lekarz weterynarii oceni zmiany oraz odpowiednio dobierze krople w zależności od przyczyny.
Bagatelizowanie pierwszysch symptomów choroby może doprowadzić do licznych powikłań. Najczęściej spotykanych (w szczególności u psów z dużymi, zwisającymi uszami) jest krwiak małżowiny usznej – w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia ciągłości naczyń krwionośnych, co doprowadza do wylania się krwi pod skórę – ucho staje się obrzęknięte, bolesne oraz cieplejsze w porównaniu do reszty ciała. Konieczne będzie wtedy nakłócie ucha, upuszczenie krwi oraz zastosowanie leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach niezbędnajest ingerencja chirurgiczna. Niejednokrotnie może dojść do zwężenia kanału słuchowego, zmian w obrębie chrząstki małżowiny usznej, a nawet przerwania ciągłości błony bębenkowej i zapalenia ucha wewnętrznego, powodujące objawy neurologiczne, takie jak oczopląs czy niezborności ruchowe. W tym wypadku przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest niezwykle adekwatne, dlatego mając na uwadze dobro Waszego Ulubieńca nie należy samodzielnie eksperymentować z leczeniem tylko zgłosić się do lecznicy dla zwierząt.
Pamiętajcie, że regularna pielęgnacja uszu u zwierzaka, preparatami, które zawierają odpowiednie składniki oraz prawidłowe pH pozwoli często zapobiec schorzeniu lub odpowiednio wcześnie wyłapać rozwijający się stan zaplany.
Na co warto zwracać uwagę? Aby u ras z klapniętymi uszami „wietrzyć uszy” podczas codziennych pieszczot, zabaw, a u psów u których porastają włosy w zewnętrznym kanale słuchowym systematycznie je wyrywać, w takim wypadku pomocne mogą być preparaty w postaci proszku stosowanego do ucha zawierający substancję miejscowo znieczulającą.